„Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko”
Adam Mickiewicz
20 grudnia bieżącego roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Adama Mickiewicza, polskiego poety doby romantyzmu, dla którego takie wartości jak patriotyzm, walka o wolność i poświęcenie stanowiły trzon twórczości.
Tego dnia uczniowie klasy VII a: Maja Mazur, Zuzanna Płowczyk, Dagmara Parchimowicz, Zofia Lew, Daria Węzik, Aleksandra Kotwicka, Jakub Kmieć oraz Mateusz Ceholnyk, jak również Marcel Ćwikła z klasy VII c zaprezentowali program artystyczny, którego mottem stały się słowa Mickiewicza: Czucie i wiara silniej mówi do mnie,Niż mędrca szkiełko i oko. W uwspółcześnionej formie obrzędu dziadów przywołali ducha polskiego wieszcza, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat jego życia i twórczości. Kolejne sceny przedstawienia spajały występy młodszych i starszych artystów: najpierw dzieci z klasy I a przygotowane przez panią Edytę Wilk, które zaprezentowały ludowy, polski taniec - krakowiak, z kolei Paulina Karpińska z VIII d w lirycznej piosence pt. „Niepewność”, następnie Marek Czesnowski również z klasy VIII d w niezwykłej odsłonie „Stepów akermańskich” oraz Maja Mazur w recytacji fragmentu „Reduty Ordona” i piosence Edyty Geppert pt. „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”. Całość zamknął fragment wszystkim znanej „Inwokacji” w wykonaniu Hanny Moskal (II a), Antoniego Kopyścia (III a) oraz Amelii Ptasińskiej (II b).
Scenariusz akademii przygotowali: pani Joanna Marek i pan Marek Rokosz, nad oprawą muzyczną czuwał pan Grzegorz Stefanowski, natomiast o świąteczną dekorację zadbała pani Ewa Makarewicz.
Zaprezentowane treści w przystępny sposób przybliżyły wszystkim sylwetkę wielkiego Polaka i dodatkowo zachęciły do poznawania jego utworów, które wcale nie muszą kojarzyć się z odległą, niezrozumiałą epoką zrywów narodowych, jaką był romantyzm. Uniwersalne motywy jak miłość, przyjaźń, ojczyzna czy tęsknota miały sprawić, że uczniowie spojrzą na utwory Mickiewiczowskie z większym zainteresowaniem.
Tego dnia zostały rozstrzygnięte również dwa konkursy związane z postacią naszego patrona – pierwszy plastyczny na autorski portret poety, przeprowadzony wśród uczniów klas I-III, drugi – literacki pod hasłem „Kim byłby dzisiaj Adam Mickiewicz?”. Laureatami zostali:
KONKURS PLASTYCZNY:
I miejsce – Miłosz Dobrowolski (III a),
II miejsce – Michalina Gronowicz (I a),
III miejsce – Aleksandra Sadzak (II a).
KONKURS LITERACKI:
I miejsce – Wiktoria Wasilewicz (VII d),
II miejsce – Paulina Karpińska (VIII d),
III miejsce - Oliwia Matuła (VII d). .
Nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców zostały wręczone przez pana dyrektora Mirosława Łowkieta i organizatorkę oby konkursów – panią Joannę Marek. Dodatkowo dwójka naszych uczniów – Martyna Różańska (VII a) i Jakub Kmieć (VII a) otrzymała z rąk pana dyrektora dyplomy i bony – nagrody wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym pod hasłem Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Morze potworów, w którym wzięło udział 837 uczniów z całego kraju, a tylko 23 otrzymało nagrody organizatora, w tym, dwoje naszych siódmoklasistów. Uzupełnieniem apelu było także wręczenie przez pana Mariusza Jaremę nagród w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Marcelowi Ćwikle (VII c), Hannie Poniewierze (VII a) i Oliwerowi Wierudzkiemu (VIII a).
W tym roku uczniowie naszej szkoły pokazali, że gdyby Mickiewicz żył w czasach nam współczesnych, na pewno nie wstydziłby się takiej młodzieży – zdolnej, zaangażowanej i niewątpliwie chętnej do wszelkich inicjatyw.
Joanna Marek