Konkursy recytatorskie mają na celu popularyzację literatury pięknej, rozwijanie uzdolnień twórczych, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa pisanego oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo są doskonałą możliwością sprawdzenia własnych umiejętności i porównania ich z warsztatem pozostałych uczestników.
W tym roku Mały Konkurs Recytatorski rozpoczął się od etapu szkolnego, który odbył się 7 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej. Swoje umiejętności recytatorskie (utwór liryczny i fragment prozy) zaprezentowali nasi gimnazjaliści:
Maciej Prygiel (2b):
„Rozmowa intelektualna” Andrzeja Waligórskiego, „Spotkanie” Sławomira Mrożka;
Amelia Peter (2b): „Bławatek” Adama Asnyka, „Sekundnik” Barbary Stenki;
Karolina Pobereżko (2b): „Dom dziecka” Ewy Lipskiej, „Cud chłopak” R.J. Palacio;
Dominik Marchewka (3e): „Odnaleźć samego siebie” Tadeusza Różewicza, „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego
oraz uczniowie szkoły podstawowej:
Alina Zwolińska (7c): „Litania o zbawienie od głupoty” Romana Brandstaettera, „Katar” Stefanii Grodzieńskiej;
Paula Przeradzka (7b): „Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach” Wisławy Szymborskiej, „Kaśka Podrywaczka” Marty Fox
Dominik Nowicki (7c): „Diogenes” Joanny Kulmowej, „Syn złodziejki” Grażyny Bąkiewicz.
Uczniowie zostali przygotowani przez panie Joannę Marek i Justynę Karpińską.
Jury w składzie: panie - Joanna Marek, Justyna Karpińska i Beata Chłopik oceniało młodych recytatorów wg następujących kryteriów: dobór repertuaru: wartości artystyczne, ich dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku; interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników oraz wnikliwym dokonaniu oceny jury zdecydowało, że do etapu miejsko-gminnego przejdą wszyscy uczniowie naszej szkoły. Kolejne zmagania recytatorów – eliminacje miejsko-gminne – odbędą się 27 lutego 2018 r. w ŁDK. Trzymajcie kciuki za naszych uczniów!
Joanna Marek