We wtorek, 26 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu historycznym obejmującym okres rozbiorów i dążenia Polski do odzyskania niepodległości. Uczniowie mieli okazję przymierzyć stroje z tamtej epoki i zobaczyć broń używaną w walkach o niepodległość naszej Ojczyzny. Niektórzy przeszli nawet krótki kurs walki oraz pomocy medycznej. Uczestnicy spotkania niemalże jednogłośnie uznali całe wydarzenie za ciekawe i godne poświęconego czasu.
26 lutego bieżącego roku w Łobeskim Domu Kultury odbył się miejsko-gminny etap Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Moskal (Ia), Jan Cierzniak (Ia), Hanna Rzepkowska (IIa), Maja Wijatyk (Ia) i Maja Kustowska (Ia) – przygotowani przez panie Paulę Maciejewską i Magdalenę Latochę oraz Maciej Prygiel (IIIb), Amelia Peter (IIIb), Alina Zwolińska (VIIIc), Julia Wierudzka (VIId) i Paulina Karpińska (VIId), których instruktorami były panie: Joanna Marek i Justyna Karpińska.
W komisji konkursowej zasiedli fachowcy w dziedzinie recytacji: pani Barbara Radzikowska – przewodnicząca, pan Marian Wiszniewski oraz pan Janusz Zarecki, którzy od wielu lat zajmują się ocenianiem występów młodych recytatorów. Po wysłuchaniu ponad 40 uczestników, jury wyłoniło laureatów, którzy 12 marca przystąpią do zmagań powiatowych. Wśród 18 laureatów drugiego etapu konkursu znalazło się pięcioro uczniów naszej szkoły: Maciej Prygiel, Amelia Peter, Alina Zwolińska, Julia Wierudzka i Paulina Karpińska.
Zwycięzcom gratuluję i życzę sukcesów w kolejnym – powiatowym – etapie konkursu!
I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w siatkówce dziewcząt.
Drużyna dziewcząt naszej szkoły okazała się najlepsza w turnieju siatkówki, który został rozegrany w Łobzie. Nasze siatkarki pewnie pokonały szkoły z Reska i Węgorzyna, wygrywając oba mecze 2:0. Dziewczęta będą reprezentować nasz powiat na zawodach regionalnych.
Oto skład naszej reprezentacji: Magda Miciukiewicz, Wiktoria Kęsik, Karolina Pater, Amelia Kuziemska, Nikola Matusewicz, Daria Pańka, Olga Poszytek, Roksana Pawlak, Julia Górska, Maja Śniadecka, Karolina Baka, Katarzyna Dąbro oraz Oliwia Jarząb. Opiekunem zespołu był Mariusz Poniewiera.
Dnia 20.02.2019 r. klasa I b wraz z wychowawcą udała się do Poradni Pedagogiczno Psychologicznej w Łobzie na warsztaty pt. „BEZPIECZNY INTERNET”. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie i mądrze korzystać z Internetu oraz poznały zagrożenia jakie za sobą niesie. Na zajęciach uczniowie oglądali krótkie filmiki profilaktyczne pt. „Fajnie w internecie”, po czym rozwiązywały różnego rodzaju zadania i zagadki. Nie zabrakło również interaktywnych zabaw i gier, które sprawiły pierwszoklasistom wiele radości.
Konkursy recytatorskie mają na celu popularyzację literatury pięknej, rozwijanie uzdolnień twórczych, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa pisanego oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo są doskonałą możliwością sprawdzenia własnych umiejętności i porównania ich z warsztatem pozostałych uczestników.
W tym roku Mały Konkurs Recytatorski rozpoczął się jak zwykle od etapu szkolnego, który odbył się 12 lutego 2019 r. o godz. 13:00 w bibliotece szkolnej. Swoje umiejętności mogli zaprezentować nie tylko uczniowie klas VII i VIII oraz gimnazjaliści (liryk i fragment prozy), ale także, po raz pierwszy, najmłodsi uczestnicy z klas I i II (dwa utwory liryczne). W starszej grupie usłyszeliśmy pięcioro recytatorów przygotowanych do konkursu przez panią Joannę Marek i panią Justynę Karpińską. Natomiast w młodszej kategorii wiekowej wzięło udział 13 uczniów, a ich instruktorami były panie: Paula Maciejewska, Magdalena Latocha oraz Paulina Michaluk-Kononowicz.
Jury w składzie: przewodnicząca – p. Joanna Marek oraz członkowie – p. Magdalena Latocha i p. Marzena Raniewicz oceniało młodych recytatorów wg następujących kryteriów: dobór repertuaru: wartości artystyczne, ich dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku; interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników oraz wnikliwym dokonaniu oceny komisja konkursowa zdecydowała, że do etapu miejsko-gminnego przejdą następujący uczniowie: kategoria I-III: Hanna Moskal (I a), Jan Cierzniak (I a), Hanna Rzepkowska (II a), Maja Wijatyk (I a) i Maja Kustowska (I a). Natomiast w starszej grupie laureatami etapu szkolnego zostali: Maciej Prygiel (III b), Amelia Peter (III b), Alina Zwolińska (VIII c), Julia Wierudzka (VII d) i Paulina Karpińska (VII d).
Kolejne zmagania recytatorów – eliminacje miejsko-gminne – odbędą się 26 lutego 2019 r. w ŁDK. Trzymajcie kciuki za naszych uczniów!
24 stycznia, a więc tuż przed feriami, cała szkoła bawiła się na tradycyjnym Karnawałowym Balu Przebierańców, który przygotowała niezawodna Rada Rodziców. Zabawa była przednia, o czym niech świadczą chociażby zdjęcia z poniższej galerii...
9 stycznia 2019 r. w Węgorzynie nasze solistki podczas konkursu kolęd i pastorałek zajęły następujące miejsca: Alicja Pieróg- 2 miejsce w kat. klas 7,8,gim. za pieśń "Uciekali" a Alicja Kowalec 3 miejsce za utwór "Mario ,czy ty wiesz".
18 stycznia 2019 r. odbył się Festiwal Pieśni Bożonarodzeniowej "Gwiazdka" w Dobrej. Chór naszej szkoły zajął 1 miejsce w kategorii zespołów a Dominika Świńska 3 miejsce jako solistka w kategorii klas.7,8,3gim. Z chórem wystąpiła sekcja dęta i perkusyjna,wszyscy widoczni na zdjęciu z występu.
22 stycznia 2019 r. Chór powiększony o sekcję dętą i perkusyjną z akompaniamentem gitary wystąpił na Regionalnym Przeglądzie Piosenki Zimowej i Świątecznej w Lipianach. Wystąpiło tam prawie 100 podmiotów wykonawczych,w tym kilkanaście zespołów, wśród których zajęliśmy 1 miejsce! Wśród solistów doceniono wyróżnieniem Aleksandrę Buksę. Chór śpiewał na głosy utwór "Pierwsza gwiazda" z repertuaru TGD.Atmosfera wyjazdu była wspaniała, przygodą było wyciąganie zakopanego autokaru z grząskiego parkingu a na koniec odwiedziliśmy restaurację znanej amerykańskiej sieci fastfoodowej. Wszyscy jednogłośnie wyrazili chęć do kolejnego wyjazdu na festiwal.
Dnia 06 grudnia 2018 r. odbył się finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych w Gryfinie. Reprezentacja naszej szkoły także wzięła udział w turnieju. Drużyna składała się z czterech osób: Amelii Peter (3b), Dominika Gronowicza (3b), Jakuba Jaremko (3e) i Jana Łukasika (3e). Jako rezerwowy pojechał również Adam Rutkowski (8c), który bardzo dobrze wspierał naszych graczy i motywował ich do dalszej walki. Opiekunem, który zajął się całą organizacją wyjazdu, był Pan Grzegorz Pawlak. Pod czujnym okiem nauczyciela już kilka tygodni wcześniej uczniowie rozgrywali partie między sobą, uczyli się i kształtowali swoje umiejętności.
W całych igrzyskach wzięło udział 28 drużyn z całego województwa. Uczniowie z naszej szkoły zajęli 7 miejsce. Był to rezultat ciężkich kilkugodzinnych zmagać umysłowych, jak i również wspaniałej zabawy fair-play. Mamy nadzieję, że kiedy nasi wspaniali szachiści wyjdą ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie, to znajdą się równie zdolni i utalentowani uczniowie w kierunku szachowym.
Bardzo gorąco gratulujemy opiekunowi i drużynie za uzyskanie wysokiego wyniku. Życzyny dalszych sukcesów indywidualnych oraz drużynowych.
Wysokie wyróżnienia dla naszych uczniów w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny.
Alfik Humanistyczny to popularny ogólnopolski konkurs wiedzy humanistycznej znany od 22 lat wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty polonistyczne. Ponadto, jego celem jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów. Udział w konkursie pomaga uczestnikom na uzyskanie wyższych ocen dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.
W tegorocznej edycji Konkursu w całym kraju wzięło udział 17 678 uczniów (w województwie zachodniopomorskim 1994) z 488 szkół (w województwie zachodniopomorskim 52 placówki). Najwięcej uczestników było w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim. Wyłoniono laureatów oraz przyznano wyróżnienia (dyplomy za uzyskanie wyniku dobrego i bardzo dobrego).
Warunkiem przystąpienia szkoły do konkursu było zebranie minimum 11 chętnych. 12 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do zmagań. Test konkursowy składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru (przyznawano punkty minusowe za błędną odpowiedź). Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas III gimnazjum (w całej Polsce 903 gimnazjalistów) oraz 5 z klas VIII szkoły podstawowej (w kraju 1993 ósmoklasistów). Wyniki zostały ogłoszone 23.01.2019 r.
Oto jak przedstawiają się osiągnięcia naszych najlepszych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:
Lp.
imię i nazwisko ucznia
klasa
miejsce w województwie/w kraju
% punktów możliwych do zdobycia
nagroda
nauczyciel
przygotowujący
KLASA III
1.
Małgorzata Łapińska
III b
3/47
93%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
2.
Maciej Prygiel
III b
14/103
90%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
3.
Aleksandra Buksa
III e
22/176
86%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Jolanta Czajka
4.
Filip Fojna
III b
25/226
83%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
5.
Jakub Leszczyński
III b
28/242
82%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
6.
Dominik Gronowicz
III b
32/308
80%
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
7.
Michał Łuczak
III b
33/346
79%
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
KLASA VIII
8.
Alina Zwolińska
VIII c
3/35
95%
Dyplom za uzyskanie bardzodobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
9.
Marika Chowańska
VIII c
65/514
78%
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
Joanna Marek
Dziękuję uczniom za udział w tegorocznym Alfiku, a wyróżnionym gratuluję wysokich wyników. Mam nadzieję, że następna edycja Konkursu wyłoni kolejnych pasjonatów języka ojczystego.
MARIKA CHOWAŃSKA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO
22 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy PINGWIN z języka polskiego.
Jak co roku konkurs przygotowano w formie testu jednokrotnego wyboru. Każdy arkusz obejmował 30 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Za odpowiedź prawidłową uczestnik mógł otrzymać +1 punkt, odpowiedź błędna wynosiła -1 punkt, natomiast przy jej braku uczeń dostawał 0 punktów. Zakres wiedzy sprawdzanej w trakcie konkursu obejmował: czytanie tekstu literackiego lub popularnonaukowego ze zrozumieniem, naukę o języku, literaturę oraz lektury.
Dla uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca organizatorzy przewidzieli następujące nagrody: I miejsce – dyplom grawerowany i nagrodę książkową; II – V miejsce – dyplom laureata i nagrodę książkową; VI – X miejsce – dyplom wyróżnienia.
W naszej szkole w konkursie wzięło udział 20 uczniów: 13 w kategorii klas III gimnazjum oraz 7 z klas VIII szkoły podstawowej. Wśród uczestników gimnazjum najlepszy wynik uzyskali: Jakub Szynkaruk, Michał Łuczak oraz Dominik Gronowicz – 50/60 pkt, co wynosi 83,33% punktów możliwych do zdobycia. Równie wysoki wynik otrzymała Martyna Pietrzyk – 49/60 pkt (81,66%).
Jednak najwyższe osiągnięcie, a jednocześnie duży sukces w tegorocznej edycji konkursu, odniosła uczennica klasy VIII c – MARIKA CHOWAŃSKA, która otrzymała tytuł laureata i V miejsce w Polsce na 382 uczestników w swojej kategorii wiekowej. Uczennica zebrała 56 pkt na 60, czyli 93,33% punktów możliwych do zdobycia. W kategorii klas VIII warto wymienić także Alicję Bogdanowicz (81,66% pkt) oraz Maję Śniadecką (78,33% pkt). Obie z klasy VIII c. Uczniów do konkursu przygotowała pani Joanna Marek.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie, a Marice gratuluję sukcesu i zachęcam do rozwijania zainteresowań humanistycznych.
LAUREACI 30 EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS.
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS odbyła się 7 listopada 2018 roku. W konkursie uczestniczyło 33 uczniów z klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Testy były przygotowane w ten sposób, aby uczeń bez pośpiechu mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania w ciągu 45 minut.
Celem konkursu było rozwijanie: zainteresowań matematycznych wśród młodzieży, umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz rozwijanie umiejętności rozwiązywania łamigłówek i zagadek matematycznych, a także rozwijanie umiejętności szukania nietypowych, pomysłowych i krótkich rozwiązań zadań.
Laureatami konkursu zostali wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Jeden błąd to strata 4 punktów. Maksymalna liczba punktów do zdobycia : 100.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:
• Małgorzata Łapińska z klasy III b : 88pkt – laureat III stopnia
• Magdalena Skoniecka z klasy VIII b: 88pkt – laureat III stopnia
• Kacper Pawlak z klasy VII b: 84pkt – laureat IV stopnia
Każdy uczestnik konkursu otrzyma prezent – publikację ,,Kosmos tajemnice wszechświata ” oraz film na DVD pt. ,,Świat bez tajemnic”. Nagrody w drodze.
Wszystkim Laureatom, jak i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.
W dniu 18 grudnia 2018 r. w Szali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie pn. „Cztery pory roku z zabytkami województwa zachodniopomorskiego” zorganizowanym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Panią Magdalenę Zarębską – Kuleszę.
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS – LINGUA PLUS JĘZYK ANGIELSKI.
Dnia 26 października 2018r. odbyła się 32 edycja Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus z języka angielskiego pod nazwą LINGUA. PLUS. Jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w tym konkursie od kilku lat.
Znajomość języków obcych jest niezbędnym elementem życia we współczesnym świecie. Forma testów językowych, poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji, może stać się dobrym sposobem podnoszenia umiejętności językowych uczniów. Konkurs miał na celu zwiększenie motywacji uczniów w opanowywaniu języka obcego. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom umiejętności uczniów oraz zmotywować ich do dalszej pracy.
Konkurs miał formę testu zamkniętego i podzielony był na kilka poziomów językowych. Poziom językowy ustalany był na podstawie liczby lat nauczanego języka. W konkursie uczestniczyło 20 uczniów z klas VII i VIII oraz III klas gimnazjalnych naszej szkoły. Każdy uczestnik konkursu wraz z arkuszem testu otrzymał prezent –publikację ,,Kosmos-tajemnice wszechświata” oraz film na DVD ,,Super wulkany" . Po ogłoszeniu wyników każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskały:
- Alicja Bogdanowicz z kl.VIIIc : 76pkt/100pkt
- Alina Zwolińska z kl. VIIIc : 68pkt/100pkt
- Aleksandra Buksa z kl.IIIe: 68pkt/100pkt
Uczniów przygotowywali pani Agnieszka Żuk i pan Mariusz Jarema. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach językowych.
Jak co roku, w ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia, obchodzimy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły. Jest nim Adam Mickiewicz-jeden z najwybitniejszych polskich poetów. W tym roku przypadło to na 21 grudnia 2018r. Tego dnia odbył się uroczysty apel poświęcony naszemu patronowi. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły, dyrekcja i grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście: burmistrz Łobza Pan Piotr Ćwikła, przewodniczący Rady Miejskiej w Łobzie Pan Bogdan Górecki, kierownik wydziału edukacji, kultury i zdrowia Pan Piotr Blumensztajn, prezes Koła Sybiraków Pani Zofia Majchrowicz, sekretarz Koła Sybiraków Pani Irena Lenkiewicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców - przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aleksandra Gronowicz i Pani Sylwia Pobereżko.
Podczas apelu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inscenizację opartą na fragmentach jednego z najwybitniejszych dział Adama Mickiewicza - ,,Pan Tadeusz". Cały apel poprowadził przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego Michał Łuczak z kl.3b. Mowę wstępną zapraszającą wszystkich przybyłych do obejrzenia przedstawienia wygłosiła Amelia Peter z kl.3b. W inscenizacji wystąpili uczniowie klasy 8b i 8c, których przygotowali Pani Elżbieta Wójcicka i Pan Mariusz Jarema. Role narratorów przypadły Pauli Przeradzkiej i Adrianowi Iwaszko z kl.8b oraz Julii Górskiej z kl.8c. Adama Mickiewicza zagrał Dominik Nowicki z kl.8c, a w pana Tadeusza wcielił się Marcel Demko z kl.8c. Hubert Dajnowski z kl.8b jako Hrabia i Alina Zwolińska z kl.8c jako Zosia odegrali piękną scenę miłosną w ogrodzie. Marika Chowańska usługiwała gościom jako kawiarka w karczmie ,,U Mariki" oraz jako kelnerka w restauracji Mc Donald's, której klientami byli Adam Rutkowski, Maciej Pilarski i Igor Kapłan z kl.8c. Rolę Telimeny odegrała Aleksandra Kruszyńska z kl.8b, Gerwazego - Adam Syrowatko z kl.8b, a Podkomorzego - Jakub Wyczołek z kl.8b. W trakcie inscenizacji mogliśmy także zobaczyć najmłodszych uczniów naszej szkoły z kl.1b, którzy pod opieką wychowawcy pani Pauliny Michaluk-Kononowicz brawurowo zaprezentowali bajkę pt. ,,Przyjaciele". Całość przeplatały utwory muzyczne w wykonaniu naszego chóru pod kierownictwem pana Grzegorza Stefanowskiego. Mogliśmy usłyszeć takie utwory, jak: ,,Pierwsza gwiazda", ,,Czy ten pan i pani", ,,Niewdzięczny", ,,Soplicowo".
Po tej części głos zabrał dyrektor szkoły Pan Mirosław Łowkiet, który wręczył nagrody z przeprowadzonych konkursów szkolnych oraz złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Następnie Pani Zofia Majchrowicz - przewodnicząca koła Związku Sybiraków w Łobzie odznaczyła sztandar naszej szkoły odznaką honorową Sybiraków. Jak podkreśliła Pani Majchrowicz, odznaka ta została nadana w uznaniu zasług wieloletniej współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 z Kołem Sybiraków w Łobzie. W następnej kolejności głos zabrali zaproszeni goście, którzy również przekazali uczniom i nauczycielom szkoły życzenia świąteczne. Po złożonych życzeniach wystąpili uczniowie kl.1a i 2a, którzy pod kierunkiem Pań Pauli Maciejewskiej, Magdaleny Latochy i Edyty Wilk oraz księdza Pawła Górzyńskiego przygotowali Jasełka. Na zakończenie uroczystości Pan Mariusz Jarema zaśpiewał znaną świąteczną piosenkę ,,Merry Christmas everyone". Po zakończonym apelu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, w których odbyły się klasowe wigilie. Wszyscy składali sobie życzenia przy opłatku i wspólnie kolędowali.
W niedzielę 16 grudnia 2018r podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Łobeskim Domu Kultury miał miejsce koncert świąteczny. Wystąpiły w nim nasze solistki: Alicja Kowalec, Aleksandra Buksa, Alicja Pieróg, Paulina Karpińska i Dominika Siwińska. Piosenki i kolędy wpisały się w klimat przedświątecznego jarmarku i zostały nagrodzone brawami, słowami uznania i upominkami. Zaraz po koncercie odbyło się podsumowanie konkursu "Magia świąt bożego narodzenia" na stroik świąteczny. Laureatami równorzędnych nagród zostali: Dominika Zadyberna 3c, Julia Tyrańska 7b, Gabriela Zawadzka 7b, Patrycja Kulczewska 7b i Natalia Smolarek 7c, zaś Adaś Stępiński z kl. 2a został laureatem w kategorii portret św. Mikołaja. Serdecznie gratulujemy otrzymania nagród i udanego występu!
Szkolne zawody pierwszej pomocy przedmedycznej, pt. „Pompujemy! Życie ratujemy”.
Dnia 27.11.2018r. w Zespole Szkół Gimnazjalnych odbył się szkolny konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów klas VIII SP oraz III klasy gimnazjum. Uczniowie klasyfikowani byli w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs złożony był z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Każda klasa wystawiała do konkursu po 3 reprezentantów.
W sumie w konkursie brało udział 30 uczniów. Uczestnicy zdobywali punkty z testu, dalej 5 klas z najwyższym wynikiem punktowym z testu, przechodziła do części praktycznej, gdzie wykonywali zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, np. rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia, wezwanie pomocy, użycie AED, sekwencja CAB, układanie w pozycji bocznej ustalonej, zadławienia u niemowlaka, itp. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwali aspirant PSP w Łobzie wraz z uczniami z klasy pożarniczej z Zespołu Szkół w Łobzie oraz nauczyciele Elżbieta Wójcicka i Ewelina Łuczak. Wśród uczniów klas SP I miejsce zajęła klasa VIIIa, którą reprezentowały: Dagmara Maczan, Julia Książczyk oraz Natalia Nowicka, natomiast wśród III klas gimnazjum na podium stanęli: Aleksandra Firsiof, Mateusz Andryszak oraz Michał Łuczak z kl. IIIb.
Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów w ratowaniu ludzkiego życia.
„Niepodległa – Niezwyciężona” – wieczornica patriotyczna z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani ma prawo do przyszłości”
Marszałek Józef Piłsudski
23 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w Łobeskim Domu Kultury przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Łobza wzięli udział w wieczornicy patriotycznej pod hasłem „Niepodległa – Niezwyciężona” zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spotkanie było niezwykłe, a to za sprawą rodziców i ich dzieci, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przebieg uroczystości, śpiewając pieśni, recytując i czytając teksty nawiązujące do wydarzeń sprzed stu lat. Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie: Joanna Marek i Agnieszka Kopryna oraz pan Grzegorz Stefanowski.
Prowadzący - Marika Chowańska i Michał Łuczak - przedstawili zebranym krótki rys historyczny dotyczący wydarzeń wojennych i tragicznego czasu poprzedzającego odzyskanie niepodległości. Narrację przeplatały utwory muzyczne śpiewane przez solistów: Alicję Pieróg, Mateusza Andryszaka, Alicję Kowalec, Paulinę Karpińską i Łucję Drozdę oraz niezastąpiony chór pana Grzegorza Stefanowskiego. Całość dopełniły występy uczniów i ich rodziców. Mogliśmy usłyszeć Alinę Zwolińską i jej tatę Damiana w emocjonalnej apostrofie do Boga,
Amelię Peter i jej mamę Joannę w utworze o determinacji i sile patriotów,
Hannę Moskal z mamą Anną w dialogu dziecka i rodzica rozpoczynającym się od znanego pytania „Kto ty jesteś?”,
Michała Łuczaka z tatą Tomaszem w liryku, w którym rozpacz i cierpienie walczących ze sobą Polaków łączą się z ich męstwem i bohaterską postawą,
Julię Wierudzką z mamą Joanną i Marcela Demko z mamą Sylwią w wierszu – stwierdzeniu, że „Polska nie jest już niewolnicą!”
oraz Macieja Sykułę z mamą Iloną, którzy w słowach polskiego historyka Antoniego Franaszka zamknęli prośbę młodego pokolenia, aby nigdy nie zapomnieć o poświęceniu bohaterów.
W trakcie uroczystości momentem niezwykle emocjonującym było wykonanie na akordeonie przez Darię Knobloch melodii pieśni pt. „Rozkwitały pąki białych róż”, któremu towarzyszyło spontaniczne nucenie tekstu przez publiczność.
Na zakończenie wieczornicy organizatorki oraz pan dyrektor wręczyli podziękowania zaangażowanym rodzicom i ich dzieciom oraz pogratulowali zebranym wrażliwości i właściwej postawy.
W części nieoficjalnej spotkania mogliśmy usłyszeć, że mówienie o patriotyzmie poprzez pieśni czy recytację dociera do młodzieży o wiele bardziej niż niejedna lekcja historii. Była refleksja, łzy wzruszenia i wiele ciepłych słów, a także prośba o włączenie w kolejne inicjatywy także starszego pokolenia – babć i dziadków…
Myślę, że wielu uczestników spotkania uświadomiło sobie, czym jest dla nich niepodległość, jakie znaczenie ma wolność, ale także, jak mocna jest siła przynależności narodowej i obowiązku wobec swojego kraju, o czym w XX wieku pisał Roman Dmowski: „Obowiązki względem ojczyzny to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych, co po nas przyjdą”…
W październiku 2018 została podpisana umowa o dofinansowanie projektu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ze środków Programu MIKRODOTACJE 2018 Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez grupę nieformalną składającą się z nauczycieli SP 3 w Łobzie oraz patrona projektu UKS „Promyk” przy Zespole Szkół Gimnazjalnych w Łobzie. W ramach projektu zakupione zostały trzy manekiny (dorosły dziecko i niemowlę) do nauki resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz defibrylator szkoleniowy za kwotę 5 000 złotych. W trakcie realizacji projektu zaplanowano zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży oraz rodziców realizowane przez wolontariuszy.
Jedno ze spotkań odbyło się 8 listopada 2018r. na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Gimnazjalnych. Odbiorcami była ponad 100 osobowa grupa rodziców, a szkolenie przeprowadził aspirant PSP w Łobzie Tomasz Łuczak.
W ramach projektu odbędą się również szkolne zawody pierwszej pomocy przedmedycznej, konkursy plastyczne, spotkanie z ratownikiem medycznym najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz szereg zajęć, na których uczniowie będą uczyli się na zakupionym sprzęcie, jak skutecznie udzielać pomocy przedmedycznej osobom potrzebującym. Warto wspomnieć, że Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedyną szkołą w powiecie, która posiada defibrylator szkoleniowy.
Celem projektu „Pompujemy! Życie ratujemy” jest kształtowanie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie innych ludzi. Często to my jesteśmy pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia, które mogą udzielić pomocy osobie poszkodowanej.
19 listopada br. rozpoczęliśmy kolejną serię spotkań czytelniczych związanych z ogólnopolską kampanią społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która skierowana jest do najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym roku są to już 3 klasy – I a, I b i 2 a.
Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest savoir – vivre, czyli zasady dobrego wychowania. Podczas pierwszego spotkania uczniowie wysłuchali kilku wierszy z książki pt. ”Dobre wychowanie”. Przewodnikami w życiowych sytuacjach , gdzie obowiązują dobre maniery, byli uczniowie, którzy należą do rady samorządu uczniowskiego : Michał Łuczak- przewodniczący , Alicja Pieróg - zastępca, Klaudia Tytoń - sekretarz . Pierwszo i drugoklasiści przekonali się m.in. o tym, dlaczego podczas zakupów w markecie należy zachowywać się grzecznie, dlaczego należy dbać o higienę osobistą, dlaczego nie wolno wyśmiewać się z innych. Usłyszeli również na temat wiele cennych rad od swoich starszych kolegów. Podczas żywiołowej dyskusji sami przekazywali sobie dobre rady i podawali przykłady z „życia wzięte”.
#GoBlue – obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole.
20 listopada 2018 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który został uchwalony z okazji utworzenia przez UNICEF najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka.
W związku z obchodami tego dnia uczniowie klasy III b z wychowawczynią - panią Joanną Marek postanowili włączyć się do tegorocznej akcji pod hasłem #GoBlue. Symbolem UNICEF jest kolor niebieski, który „gwarantuje prawa wszystkim dzieciom”. Dlatego we wtorek młodzież przyszła do szkoły ubrana na niebiesko i w ten sposób przyłączyła się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także angażują się w globalną kampanię UNICEF. Dodatkowo gimnazjaliści wyeksponowali przygotowane na błękitnych kartkach hasła nawiązujące do tekstu Konwencji, aby tym samym zasygnalizować swoją solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Uczniowie chcieli także zwrócić uwagę na konieczność ratowania życia nieletnich, potrzebę ich rozwoju i decydowania o sobie, przy jednoczesnym podkreśleniu rangi tych wszystkich, którzy z poświęceniem oddają się pracy na rzecz najmłodszych.
Dziękuję uczniom mojej klasy za właściwe podejście i zaangażowanie w tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Jestem przekonana, że coroczna kampania UNICEF jest szansą na to, aby głos każdego dziecka został usłyszany.