Występ naszego chóru z okazji Trzech Króli.
- Chór SP nr 3 i Gimnazjum w Łobzie wystąpił 6 stycznia 2018 r. w kościele parafialnym w Łobzie na uroczystym koncercie z okazji święta Trzech Króli. Gromkie brawa i ciepłe słowa podziękowań dla młodzieży oraz prowadzących mogliśmy usłyszeć z ust księdza proboszcza, burmistrza miasta oraz starosty powiatu- za piękne kultywowanie kilkusetletniej tradycji a chórzyści i sekcja dęta nie zawiedli w dniu wolnym od zajęć. występ był też sprawdzianem przed zbliżającymi się festiwalami kolędowymi w Lipianach i Dobrej. Grzegorz Stefanowski.
SZKOLNY KONKURS KRAJOZNAWCZY SZWAJCARIA POD LUPĄ
W grudniu 2017 r. chętni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. A. Mickiewicza w Łobzie wzięli udział w szkolnym konkursie krajoznawczym SZWAJCARIA POD LUPĄ. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się imponującą wiedzą krajoznawczą i doskonałą znajomością realiów życia w Szwajcarii. Zwycięzcami konkursu zostali:
Nazwisko i imię
Klasa
Punkty
Bronikowski Dorian
II e
12
Fojna Filip
II b
12
Rutkowski Adam
VII c
12
Zwolińska Alina
VII c
12
Na grudniowym apelu pan dyrektor wręczył wyżej wymienionym uczniom nagrody.
Święto Patrona Szkoły 2017.
Kiedy wszędzie czuć zapach choinek, pierników, uszek, barszczu i pasztecików(!), to oznaczać może tylko jedno - zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole, choć to już nie ZSG a SP3, jak zawsze ten wyjątkowy, świąteczny nastrój łączy się ze świętem naszego patrona Adama Mickiewicza, który, przypomnijmy, przyszedł na świat właśnie 24 grudnia. Dlatego też uroczysty apel przygotowany przez Panią Edytę Wilk i uczniów naszej szkoły, przy współpracy Pauli Maciejewskiej, Magdaleny Latochy, Grzegorza Stefanowskiego (chór) i Ewy Makarewicz (dekoracje) wspaniale połączył zarówno rocznicowe, jak i bożonarodzeniowe akcenty, co można obejrzeć poniżej w ...
i
filmowej relacji z uroczystości.
Profilaktyka HIV i AIDS - podsumowanie konkursu plastycznego
18 grudnia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Łobzie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na wykonanie zakładki do książki na temat profilaktyki HIV i AIDS.Konkurs przeprowadził oddział Sanepidu w Łobzie a nagrody ufundowali pan starosta Paweł Marek oraz Urząd Miejski w Łobzie. Klasy drugie i trzecie naszego gimnazjum na zajęciach artystycznych pod okiem pana Grzegorza Stefanowskiego wykonały projekty zakładek a konsultację plastyczną udzieliła pani Ewa Makarewicz. 14 uczniów wykonało 15 zakładek- dwustronnych, zalaminowanych, poruszających problematykę ryzyka zakażenia wirusem HIV i sposobów przeciwdziałania chorobie AIDS.Jurorami były panie z Sanepidu i Starostwa Powiatowego w Łobzie. Zasięg konkursu był powiatowy, ale udział wzięły tylko szkoły łobeskie- gimnazjum i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.A oto wyniki w kategorii gimnazjalnej:
1 miejsce Dominik Marchewka 3e2 miejsce Aleksandra Draczyńska 3a3 miejsce Natalia Michalczenia 3cDyplomy wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kopaczewska 3a, Mateusz Kwolek 2e, Szymon Rzepkowski 2b, Magdalena Wojciechowska 3a.Dyplomy uczestnictwa otrzymali: Roksana Pawlak 2d, Dawid Marchut 3c, Wiktoria Grankowska 2c, Aleksandra Firsiof 2b, Daria Knobloch 2b, Amelia Peter 2b, Kacper Kościukiewicz 2f.Jury podkreśliło wysoki poziom ręcznie wykonanych prac, poruszających w swym wyrazie i dających do myślenia o jednym z poważnych zagrożeń współczesnego świata. Pan starosta oprócz gratulacji i słów uznania poczęstował uczniów słodkościami a panie z Sanepidu podziękowały wszystkim za zaangażowanie się w konkurs.Grzegorz Stefanowski
Rozstrzygnięcie konkursu na choinkową BOMBKĘ!!!
17 grudnia 2017 r. podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Łobeskim Domu Kultury został rozstrzygnięty konkurs plastyczny , w którym brali udział uczniowie z klas VII i gimnazjów powiatu łobeskiego- ta kategoria wiekowa dotyczyła wykonania bombki choinkowej. Wśród 21 bombek zgłoszonych do konkursu przez uczniów SP nr 3 i Gimnazjum w Łobzie laureatami równorzędnymi zostali: Maciej Prygiel 2b gimnazjum, Julia Górska 7c SP nr 3 oraz Fabian Urbański 2d reprezentujący świetlicę w Suliszewicach.
Zwycięskie bombki są eksponowane na wystawie w ŁDK na 1 piętrze do 6 stycznia 2018 r. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali wiele starań podczas kultywowania zwyczaju dekorowania swego otoczenia motywami świątecznymi.
Grzegorz Stefanowski.
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES PLUS – LINGUA PLUS J. ANGIELSKI
Dnia 27 października 2017r. odbyła się 30 edycja Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus z języka angielskiego pod nazwą LINGUA. PLUS. Jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w tym konkursie od kilku lat.
Znajomość języków obcych jest niezbędnym elementem życia we współczesnym świecie. Forma testów językowych, poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji, może stać się dobrym sposobem podnoszenia umiejętności językowych uczniów. Konkurs miał na celu zwiększenie motywacji uczniów w opanowywaniu języka obcego. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom umiejętności uczniów oraz zmotywować ich do dalszej pracy.
Konkurs miał formę testu zamkniętego i podzielony był na kilka poziomów językowych. Poziom językowy ustalany był na podstawie liczby lat nauczanego języka. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów z klas VII oraz II i III klas gimnazjalnych naszej szkoły. Każdy uczestnik konkursu wraz z arkuszem testu otrzymał prezent –publikację ,,Świat dinozaurów” oraz film na DVD ,,Zabójcza asteroida" . Po ogłoszeniu wyników każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:
- Wiktoria Kopaczewska z kl.IIIa : 84pkt/100pkt – laureat IV stopnia
- Magdalena Wojciechowska z kl. IIIa : 84pkt/100pkt – laureat IV stopnia
- Karol Żuk z kl.IIIa : 84pkt/100pkt – laureat IV stopnia
- Aleksandra Buksa z kl. IIe : 80pkt/100pkt – laureat V stopnia
- Alicja Bogdanowicz z kl.VIIc : 80pkt/100pkt - laureat V stopnia
Uczniów przygotowywali pani Agnieszka Żuk i pan Mariusz Jarema. Wszystkim nagrodzonym, jak i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach językowych.
Opracował Mariusz Jarema
"Szwajcaria-kraj i ludzie" - podsumowanie projektu
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny DIE SCHWEIZ – LAND UND LEUTE / SZWAJCARIA – KRAJ I LUDZIE. Do projektu przystąpili: Filip Fojna, Mateusz Andryszak i Sebastian Tokarski z klasy II b, Magdalena Pieślak, Martyna Wilk, Wiktoria Lewandowska, Roksana Pawlak, Agata Pieróg, Alicja Pieróg, Maciej Szaryński i Jakub Turowski z klasy II d, Miłosz Jeziorski, Karolina Suwała i Julia Wojsz z klasy II c, Jakub Słowiński z klasy II f, Alina Zwolińska z klasy VII c oraz Julia Rapacz i Paula Piwowarczyk z Klasy III e.
Uczniowie biorący udział w projekcie pogłębiali swoją wiedzę krajoznawczą i poznawali realia życia w Szwajcarii. Uczyli się zdobywać i gromadzić informacje na wybrany temat wykorzystując przy tym techniki multimedialne. Doskonalili znajomość języka niemieckiego poszerzając ją o tzw. szwajcarski niemiecki. Poza tym każdy z uczniów wykonał praktyczne zadanie w ramach wybranego tematu.
Projekt obejmował następujące zagadnienia:
SCHWEIZERISCHE BANKEN / SZWAJCARSKIE BANKI
Zasady funkcjonowania szwajcarskich banków oraz stabilność szwajcarskich franków badały Agata i Alicja Pieróg z klasy II d.
AMTSSPRACHEN IN DER SCHWEIZ / JĘZYKI URZĘDOWE W SZWAJCARII
Karolina Suwała i Julia Wojsz z klasy II c wykonały makietę Szwajcarii, Jakub Słowiński z klasy II f przygotował prezentację multimedialną tego kraju,(Prezentacja_o_Szwajcarii(1).ppt) Maciej Szaryński z klasy II d przygotował prezentację fotograficzną, a Kuba Turowski z klasy II d do tego stopnia zachwycił się szwajcarskim niemieckim, że postanowił kolekcjonować nagrania w tym języku.
SCHWEIZER KÄSE / SZWAJCARSKIE SERY
W szwajcarskim serze rozsmakowała się Roksana Pawlak z klasy II d.
SCHWEIZERISCHE UHREN / SZWAJCARSKIE ZEGARKI
Ekspertem szwajcarskich zegarków została Wiktoria Lewandowska z klasy II d.
SCHWEIZERISCHE TASSENMESSER / SZWAJCARSKIE SCYZORYKI
Licencję na produkcję szwajcarskich scyzoryków zdobył Miłosz Jeziorski z klasy II c.
ALPHRRN / RÓG ALPEJSKI
Na alpejskim rogu nauczyła się grać Magdalena Pieślak z klasy II d.
SCHWEIZERISCHE SCHOKOLADEN / SZWAJCARSKIE CZEKOLADY
Koneserką szwajcarskich czekolad została Martyna Wilk z klasy II d.
SCHWEIZER KÜHE / SZWAJCARSKIE KROWY
Bliższą znajomość ze Szwajcarami i szwajcarskimi krowami zawarli Alina Zwolińska z klasy VII c oraz Filip Fojna, Mateusz Andryszak i Sebastian Tokarski z klasy II b.
Prace projektowe zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym w listopadzie 2017 r. Podczas pracy nad projektem uczniów wspierały panie Sylwia Michałowska, Beata Zwolińska i Małgorzata Wysocka.
„Śniadanie daje moc!”
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Aby wykorzystać tę informację w praktyce, klasa 1a wraz z wychowawczynią zorganizowała wspólne śniadanie. Uczniowie tego dnia zamiast książek i zeszytów przynieśli do szkoły jedynie kolorowe warzywa, chleb oraz inne produkty niezbędne przy tworzeniu zdrowego i pożywnego śniadania. Udało się przygotować wiele kolorowych oraz wypełnionych witaminami kanapek. Zajęcia okazały się być dla dzieci niezwykle interesujące oraz radosne.
W czasie zajęć dzieci nauczyły się także wielu ciekawych informacji na temat zdrowego żywienia oraz jego wpływu na funkcjonowanie naszych organizmów. Poznaliśmy między innymi dwanaście zasad dotyczących odżywiania się, stworzonych przez „Instytutu Matki i Dziecka”, a także poruszyliśmy temat niedożywienia i głodu w Polsce i na całym świecie.
P. Maciejewska
KOLEJNA NOMINACJA „u Mickiewicza” DO WOJEWÓDZKIEJ NAGRODY SZKOLNEGO PULITZERA
17 listopada bieżącego roku przedstawiciele redakcji gazetek szkolnych z województwa zachodniopomorskiego spotkali się na XVIII Gali Szkolnego Pulitzera zorganizowanej, jak co roku, przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”.
Spotkanie odbyło się w niezwykłym miejscu – w Starej Rzeźni na wyspie Łasztownia, która jest dawnym centrum szczecińskiego portu, ciekawym obiektem architektonicznym, zbudowanym 120 lat temu. Obecnie Stara Rzeźnia, po jej renowacji w latach 2013-2014, stała się Centrum Kultury Euroregionu z nowoczesną salą konferencyjno-kinową, restauracją, księgarnią, Galerią Szczecińską oraz kącikiem dla dzieci. W Starej Rzeźni organizowane są popularne imprezy kulturalne, działa tu Studium Sztuki, Filozofii i Medycyny. W przyszłości cała Łasztownia ma stać się centrum nowoczesnego Szczecina.
Dla redakcji naszej gazetki był to na pewno udany dzień. Nie tylko dlatego, że mieliśmy możliwość zwiedzenia tego niezwykłego miejsca, ale przede wszystkim ze względu na kolejne wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody głównej w konkursie wojewódzkim. Jak co roku z wielu gazetek z całego województwa zachodniopomorskiego redakcja „Kuriera Szczecińskiego” typuje do Gali po kilka tytułów czasopism szkolnych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nasza redakcja i tym razem została wybrana jako jedna z kilku najlepszych w kategorii gimnazjów. W Gali wzięło udział czworo przedstawicieli naszej szkoły: Agnieszka Król (3a), Kornelia Frymus (3a), Maciej Prygiel (2b) i Jakub Słowiński (2f), ale pamiętajmy, że redakcję „u Mickiewicza” tworzą także Zuzanna Szymanek (3a), Michalina Szylińska (3a), Amelia Peter (2b) i od tego roku także Daria Knobloch (2b), którzy z wielkim zapałem i pasją, pracując cały ubiegły rok, wywalczyli dla szkoły wyróżnienie.
Program Gali zakładał:
- przywitanie redakcji, poczęstunek, prezentację gazetek,
- sadzenie krokusów przy Starej Rzeźni z panem Sylwiuszem Mołodeckim – pomysłodawcą akcji,
- spotkanie z Przemkiem Głową i Arturem Ratuszyńskim, którzy opowiedzieli nam o Łasztowni i działaniach informacyjno-promocyjnych, związanych z zagospodarowaniem tego miejsca,
- konferencję prasową z panią Małgorzatą Duras, rzeczniczką prasową Kuratorium Oświaty, i panem Andrzejem Łapkiewiczem, zastępcą redaktora naczelnego „Kuriera Szczecińskiego”,
- punkt główny spotkania – GALĘ SZKOLNEGO PULITZERA, w trakcie której nastąpiło ogłoszenie wyników na najlepszą gazetkę szkolną, wręczenie nagród, upominków oraz statuetek Krokusowej Rewolucji,
- obiad w restauracji Stara Rzeźnia oraz, około godziny 15:00, zakończenie spotkania.
W Gali uczestniczyło 20 redakcji i choć zwycięzcą w naszej kategorii wiekowej został „Głos budy” z Reska, to i tak warto było wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu. W trakcie spotkania młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mieli możliwość poznać ciekawych ludzi, ale także wymienić doświadczenia z dziennikarzami innych redakcji. Jak zawsze miła i twórcza atmosfera udzieliła się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom spotkania.
Ze swojej strony serdecznie dziękuję uczniom naszej szkoły, którzy tworzą redakcję szkolnej gazetki „u Mickiewicza” za ich wysiłek i zaangażowanie, czego najlepszym dowodem jest tegoroczna nominacja do Szkolnego Pulitzera. Utrzymują oni dobry poziom naszego szkolnego pisma, a kolejna, trzecia z rzędu nominacja potwierdza, że młodzi ludzie pracują rzetelnie i nie ustępują kroku najlepszym młodym dziennikarzom z województwa. I tak jak powiedział pan Bogdan Twardochleb, jeden z pomysłodawców Szkolnego Pulitzera, w konkursie wszyscy są wygrani, bo praca ze słowem i przekazywanie rzetelnych informacji to sztuka, która jest przywilejem nielicznych.
Do kolejnej edycji, która już za rok!
Joanna Marek
opiekun redakcji „u Mickiewicza”
Konkurs na wiersz jesienny rozstrzygnięty!
Konkurs literacki pod hasłem „Mimozami jesień się zaczyna …” został rozstrzygnięty. Do konkursu zostały zgłoszone 44 utwory poetyckie o tematyce jesiennej. Jury , w skład którego weszli rodzice z Rady Rodziców: Barbara Król, Agnieszka Kwolek, Agnieszka Dobrowolska , wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Gabriela Chałupka
II miejsce – Sebastian Tokarski
III miejsce – Aleksandra Musielska
Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia następującym uczniom:
Aleksandra Firsiof, Filip Fojna, Marika Chowańska, Dagmara Maksylewicz, Daria Knobloch, Daria Banaszczyk, Dominik Nowicki.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpi na najbliższym apelu szkolnym.
Gratuluję i zachęcam wszystkich do udziału w innych konkursach szkolnych.
Beata Chłopik
Nagrodzony wiersz
***
Przyszła jesień, spadły liście
A z nią deszcze oczywiście.
Co tu robić? Nie wiesz jeszcze?
Włóż kalosze, jesień wreszcie!
Przecież ptaki odlatują.
Wszystkie dzieci obserwują.
Kasztan trzaska o chodniki,
Aby zrobić z nich ludziki.
Jarzębina się czerwieni,
Kto ją dziś w korale zmieni?
Więc biegajcie ile sił,
Korzystając z pięknych chwil.
Cieszmy się jej urokami,
Bo zima tuż przed nami.
Gabriela Chałupka, kl. 2 b
Maks Matematyczny
Uczniowie naszej szkoły w pierwszej dziesiątce najlepszych uczniów w województwie zachodniopomorskim
19 października bieżącego roku 26 uczniów naszej szkoły wzięło udział w internetowym konkursie Maks Matematyczny.
Maks Matematyczny jest nową koncepcją konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs w znacznej części nie wymaga wiedzy, ale umiejętności. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowych gier matematycznych. Zadaniem konkursowym uczestnika jest samodzielne rozwiązywanie dwóch zadań w formie internetowych gier matematycznych, w dniu konkursu. Każdy uczestnik jednorazowo musi przeznaczyć maksymalnie 60 minut na rozwiązywanie zadań. W tym czasie może grać dowolną ilość razy, w celu uzyskania jak najwyższej sumy najlepszych wyników w obu grach.
Uczniowie naszej szkoły: Michał Łuczak, Marcel Dudzis, Magdalena Wojciechowska i Magda Skoniecka znaleźli się w pierwszej 10 najlepszych uczniów w województwie zachodniopomorskim.
Wśród 10% najlepszych w swojej kategorii wiekowej uczniów w Polsce znalazła się uczennica klasy VII szkoły podstawowej Magda Skoniecka zajmując X miejsce w województwie i uzyskując wynik bardzo dobry. Uczniowie klas II gimnazjum Michał Łuczak z łączną sumą punktów 475 zajął VII miejsce w województwie, a Marcel Dudzis za uzyskanie 450 punktów zajął X miejsce w województwie zachodniopomorskim. Uczennica klasy III gimnazjum Magdalena Wojciechowska za uzyskanie 535 punktów uplasowała się na IX miejscu województwie zachodniopomorskim.
Dobry wynik w konkursie otrzymali : Karol Żuk ( XII miejsce w województwie), Maja Włodarz (XVII miejsce w województwie), Bartłomiej Nocuń (XXI miejsce w województwie ), Jarzyński Rafał (XXIII miejsce w województwie).
Na wyróżnienie zasługują również uczniowie klasy II gimnazjum: Mateusz Andryszak ( XII miejsce w województwie), Marek Książczyk (XV miejsce w województwie), Amelia Peter (XVI miejsce w województwie) i Filip Fojna (XVIII miejsce w województwie).
Wszystkim uczniom GRATULUJEMY !!
Zachęcamy do zapoznania się z formułą konkursu. Gry dostępne na www. mogalo.pl
Agnieszka Kopryna
Joanna Wierudzka
"Ciekawe historie naszych przodków..."-projekt edukacyjny klas II.
CIEKAWE HISTORIE NASZYCH PRZODKÓW,
czyli projekt edukacyjny dla klas drugich
/fotografia przedstawiająca rodzinę Darii Knobloch: babcię, dziadka i ich dzieci/
We wrześniu i październiku 2017 r. uczniowie klas II mogli wziąć udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Czy fotografie żyją swoim życiem, czy umierają wraz z ich właścicielem? - ciekawe historie naszych przodków…”.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy II b: Maciej Prygiel, Małgorzata Łapińska oraz Daria Knobloch, którzy w trakcie kilku spotkań udowodnili, że pamięć o przodkach jest wciąż żywa. Cele projektu zakładały:
-zbieranie informacji nt. członków własnej rodziny,
-selekcję zgromadzonego materiału,
-ćwiczenia w redagowaniu dłuższych form wypowiedzi,
-skład gazetki szkolnej „u Mickiewicza” i umieszczenie prac projektowych uczniów w nr. 26,
-działania grupy i krytyczne spojrzenie na pracę własną i innych.
We wrześniu odbyło się spotkanie organizacyjne, po czym młodzież miała za zadanie zebrać dane na temat swoich przodków. Przygotowany materiał dotyczył nie tylko podstawowych informacji o najbliższych, ale także ciekawostek, niezwykłych historii i anegdot związanych z ich życiem. W trakcie kolejnych zajęć gimnazjaliści dokonywali selekcji i wstępnej korekty, a następnie przeszli do redagowania tekstów prezentujących sylwetki przodków.
Opracowane materiały wzbogacono o czarno-białe fotografie wybrane z pamiątkowych albumów rodzinnych. Dodatkowo uczniowie mieli uzupełnić pracę cytatem, który stanowił symboliczne nawiązanie do treści wypowiedzi. Efekt projektu został umieszczony w kolejnym numerze gazetki szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.
Każdy z nas chciałby pozostać w pamięci najbliższych, a tegoroczny projekt dał młodzieży możliwość nie tylko rozwinąć swój warsztat pisarski, ale również „ocalić od zapomnienia” tych, których nie ma już wśród nas, a pozostawili trwały ślad, czego najlepszym dowodem są fotografie rodzinne, które „żyją swoim życiem” nawet wówczas, gdy naszych najbliższych już nie ma.
Joanna Marek
Poniżej zamieszczamy pierwszą z prac projektowych, historię napisaną przez uczennicę klasy II b—Małgorzatę Łapińską na temat jej dziadka—Józefa Kielana, pracownika Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bełcznie, człowieka pracowitego, z niezwykłym poczuciem humoru, miłośnika gry w karty i hodowcy gołębi...
Prace Darii oraz Maćka zaprezentujemy w najbliższym czasie. Zapraszamy do lektury, bo są to naprawdę ciekawe wspomnienia...
józef kielan—człowiek o pięknym sercu...
„Piękno to nie jest posiadanie pięknej twarzy,
to posiadanie pięknego serca, pięknego umysłu i pięknej duszy”
Józef Kielan to mój nieżyjący już dziadek, tata mojej mamy Ewy Łapińskiej. Urodził się 23 sierpnia 1939 roku w Dąbrówce w województwie tarnowskim. Zmarł 23 stycznia w szpitalu w Resku. Żył 73 lata. Był synem Ludwika i Michaliny Kielan.
Dziadek Józek był średniego wzrostu, miał piwne oczy i nie posiadał znaków szczególnych. Pod koniec życia z powodu choroby amputowano mu prawą nogę powyżej kolana i dlatego poruszał się przy pomocy kul, jednak co należy podkreślić, bez żadnego problemu. Miał ciemne, krótkie włosy. Najchętniej ubierał się we flanelową koszulę w kratę i robocze spodnie. Nosił okulary i zegarek. Przez całe swoje życie zawodowe pracował w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Bełcznie jako traktorzysta, a potem stróż. Był bardzo pracowitym człowiekiem, czego symbol stanowiły jego spracowane, popękane dłonie. Koledzy nazywali go „Wuja''.
Dziadek bardzo lubił zwierzęta. Przez całe życie hodował gołębie i króliki – bardzo o nie dbał i kochał to, co robił. Na pogrzebie każde z jego dzieci wypuściło w niebo jednego gołębia. Również na jego pomniku jest wyryty gołąb. Darzył te ptaki wielką miłością.
Z dziadka Józka był niezły żartowniś. Lubił się śmiać i rozmawiać z ludźmi. Nigdy nie widziałam, żeby płakał. Któregoś dnia wyciął z gazety „Fakt'' serce i przyczepił je sobie szpilkami pod swetrem do koszuli. Potem mówił nam, że dzięki temu będzie miał zdrowe serce. W czasie rodzinnych zdjęć, często robił komuś dla hecy rogi. Był bardzo zabawnym dziadkiem. Do końca jego dni grałam z nim w karty – w wojnę i pokera. Często, kiedy byłam mała, dziadek dawał mi kolbę kukurydzy i skubałam ją dla gołębi. Lubiłam się z nim bawić i przebywać w jego towarzystwie.
Mój kochany dziadek miał swoje ulubione powiedzonko, jedno jedyne. Kiedy był zły, mówił: „Kurde – bele''.
Dziadek urodził się przed wybuchem wojny, a w trakcie jej trwania, jako dziecko, przebywał w Polsce, w Dąbrówce. Jego tata - Ludwik umarł, kiedy dziadek miał 6 lat. Wychowywała go tylko mama, Michalina. Miał jedną siostrę i jednego brata. Ze swoją żoną - Marianną i dziećmi przez jakiś czas mieszkał w Poradzu, a potem przez resztę życia w Bełcznie. W swoim życiu doświadczył, jako małe dziecko, wydarzeń II wojny światowej, a jako dorosły mężczyzna, również trudnych czasów Polski komunistycznej. Odbył także służbę wojskową, od 15 października 1959 do 20 grudnia 1961 roku. Uzyskał stopień szeregowca oraz otrzymał brązową odznakę Wzorowego Żołnierza.
Dziadek doczekał się siedmiorga dzieci: czterech synów: Mirka, Piotrka, Waldka, Adama i trzech córek: Doroty, Teresy i Ewy – mojej mamy. Każde z nich miło wspomina swojego tatę, podobnie jak ja. Bardzo brakuje mi jego towarzystwa.
„Piękno to nie jest posiadanie pięknej twarzy, to posiadanie pięknego serca, pięknego umysłu i pięknej duszy''. Takie serce, umysł i duszę miał mój dziadek i dlatego tak mocno za nim tęsknię…
Małgorzata Łapińska, 2b
Narodowe Święto Niepodległości 2017
9 listopada 2017 r., a więc dwa dni przed 99 rocznicą odzyskanie przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pań Justyny Karpińskiej, Marty Siwińskej i Sylwii Michałowskiej przygotowali z tej okazji uroczysty apel, którego przewodnim hasłem były słowa:"Wolność to my".
Inscenizacje, teksty pieśni i piosenek oraz recytacje przypomniały nam, jak ważną wartością jest wolność, o którą walczyły i ginęły całe pokolenia Polaków, a której współcześnie tak często nie potrafimy docenić, zrozumieć i szanować. Dlatego zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu przedstawienia, którego jakże ważnym elementem był występ szkolnego chóru pod kierunkiem Pana Grzegorza Stefanowskiego i piękna dekoracja Pani Ewy Makarewicz.
11 listopada 2017 r., czyli w dniu 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodleglości.
„Bezpieczna trójka” – spotkanie z policjantami.
Po spotkaniu z przedstawicielem Straży Pożarnej klasa 1a jest bogatsza o cenną wiedzę. Uczniowie, wiedzą jak powinni zachować się w przypadku pożaru, czy też jak udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy. Jednakże na tym spotkaniu nasze działania w ramach akcji „Akademia Bezpiecznego Puchatka” nie kończą się.
W ostatnim czasie naszych, najmłodszych uczniów odwiedzili także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Łobzie. Byli to: Pani Arleta Szwacińska, Pan Krzysztof Siemaszko oraz Pan Erwin Kopczyński. Spotkanie zostało zorganizowane ze względu na konieczność poruszania tematu bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i poza nią.
W czasie zajęć uczniowie zdobyli wiele niezbędnych oraz bardzo ważnych informacji i wskazówek dotyczących ich własnego bezpieczeństwa. Tematem poruszanym podczas spotkania było miedzy innymi bezpieczeństwo na drogach oraz w samochodach, ale także to jak powinniśmy zachowywać się względem osób nieznajomych. Każdy uczeń mógł swobodnie wyrazić swoje zdanie na dany temat oraz podzielić się z koleżankami i kolegami swoimi doświadczeniami. Okazało się, że większość z pierwszoklasistów doskonale wie jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz, że nie możemy podróżować bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Pod koniec zajęć uczniowie wspólnie obejrzeli kajdanki policyjne oraz zadali kilka pytań dotyczących pracy w policji.
W nawiązaniu do wszystkich informacji zdobytych podczas spotkania uczniowie otrzymali od naszych gości książeczki edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa.
P. Maciejewska
Halloween 2017
WYSTAWA HALLOWEEN W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3
Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten sposób żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Irlandczycy sprowadzili te tradycje do Ameryki, skąd w latach 90 przywędrowały do Polski. Mimo dużej popularności święta duchów w Stanach Zjednoczonych, stosunek ludzi w naszym kraju do tych tradycji jest podzielony. Halloween należy jednak traktować jako wesołą zabawę, będąca tradycją oraz elementem tamtejszej kultury i podchodzić do niego z przymrużeniem oka. Chociaż raz w roku potwory i kościotrupy mogą się nam wydawać sympatyczne.
W dniach 30-31 października 2017 uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego: Agnieszki Żuk, Marty Siwińskiej i Mariusza Jaremy przygotowali wystawę pod hasłem ,,Halloween”. W tym roku udział w przygotowaniu wystawy był skierowany przede wszystkim do uczniów drugich klas gimnazjum, którzy przygotowując prace na wystawę, wzięli jednocześnie udział w projekcie edukacyjnym. Uczniowie przez cały październik gromadzili materiały i informacje, na podstawie których przygotowywali swoje prace. Były to plakaty pokazujące historię powstania Halloween oraz witraże i inne prace plastyczne obrazujące charakterystyczne dla tego święta elementy, takie jak: duchy, zjawy, upiory i czarownice. Uczniowie musieli umieścić także na swoich pracach krótkie informacje w języku angielskim opisujące przedstawione na nich elementy. Pojawiły się także lampiony z dyni, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Halloween. Wystawa była udostępniona wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym, każdy miał więc możliwość dokładnego jej obejrzenia i zapoznania się z zamieszczonymi tekstami i opisami. W tych dniach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w swoich klasach lekcje kulturoznawcze poświęcone Halloween, które na pewno wpłynęły na poszerzenie charakterystycznego dla tego tematu słownictwa. Największą frajdę miały jednak najmłodsze dzieci naszej szkoły - uczniowie klasy Ia. Tego dnia mogli przebrać się za wybrane postacie bajkowe, które kojarzą im się z Halloween.
Mariusz Jarema
„Bezpieczna trójka”.
Tym krótkim hasłem klasa 1a wraz z wychowawczynią rozpoczęła swoją działalność w ogólnopolskiej akcji „Akademia bezpiecznego Puchatka”.
Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi dzieci ale także ich rodziców na temat bezpieczeństwa. Już w piątek 27 października br. w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy oraz schematów zachowywania się w sytuacjach niebezpiecznych.
W rolę instruktora wcielił się Pan Cezary Jesionek, który na co dzień jest strażakiem oraz ratownikiem medycznym. W czasie trwania zajęć dzieci z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem wysłuchały wielu ciekawych historii dotyczących pracy w Straży Pożarnej.
Zajęcia miały charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Więc od razu po instruktarzu dotyczącym zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, uczniowie z klasy pierwszej mogli spróbować własnych sił ćwicząc pozycję boczną/ustaloną. Dzieci wykazały się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem w chęć niesienia pomocy innym. Uczniowie mieli także okazję przymierzyć oraz dokładnie obejrzeć wybrany strój służbowy strażaka.
Te krótkie spotkanie, wywołało wiele pozytywnych emocji oraz ogrom uśmiechów na twarzach naszych, najmłodszych uczniów a także pozwoliło na uzyskanie nowych i bardzo ważnych informacji.
P. Maciejewska
Projekt „MissionPossible” został nagrodzony Europejską Odznaką JakościeTwinning
W poprzednim roku szkolnym grupa uczniówz Gimnazjum Integracyjnego w Łobzie, pod opieką p. Agnieszki Żuk, realizowała projekt „MissionPossible” na europejskim portalu eTwinning.
W czerwcu br. projekt otrzymał Krajową Odznakę Jakości i został zgłoszony przez Narodowe Biuro Kontaktowe do wyróżnienia na poziomie Europy.
25 października2017r. otrzymaliśmy Europejską Odznakę JakościeTwinning, co oznacza, że praca uczniów oraz nauczyciela została oceniona jako reprezentująca najwyższy poziom i zostanie pokazana w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net.Warto dodać, że jest to już drugie wyróżnienie na tym poziomie działańnaszej szkoły ukierunkowanych na współpracę uczniów z rówieśnikami z innych krajów.
Przypomnijmy, w projekcie uczestniczyły szkoły z Turcji, Polski, Gruzji, Czech, Estonii i Finlandii. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Aleksandra Buksa, Nikola Kędzior, Klaudia Tyrańska, Magdalena Rosińska, Bartosz Frankowski, Dorian Bronikowski, Artur Proczak, Wiktor Krzęćko.Celem projektu było poznanie i wzbogacanie wiadomości na temat kultury różnych krajów europejskich poprzez wykonywanie ciekawych zadań w języku angielskim z wykorzystaniem nowoczesnej technologii informacyjno – komunikacyjnej.
Nasza całoroczna praca została przedstawiona w podsumowującym projekt e-magazynie. Zachęcamy do obejrzenia i przeczytania:https://issuu.com/krmkrm3/docs/2017_mission_possible_finalAgnieszka Żuk
LISTA UCZESTNIKÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
ETAP REJONOWY
KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO 20 listopada 2017 r. godz. 1400
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
Nazwa szkoły
Atras Jakub
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Łobzie
Walkowiak Zuzanna
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Łobzie
Chowańska Marika
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Adama Mickiewicza
w ŁobzieZwolińska Alina
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Adama Mickiewicza
w ŁobzieKamińska Kinga
Szkoła Podstawowa
im. Kornela Makuszyńskiego
w Radowie MałymMały Aleksandra
Szkoła Podstawowa
im. Kornela Makuszyńskiego
w Radowie MałymWalczykiewicz Zofia
Szkoła Podstawowa
im. mjr. Henryka SucharskiegoW Zespole Szkół w Resku
Niedźwiedzki Michał
Szkoła Podstawowa
im. mjr. Henryka SucharskiegoW Zespole Szkół w Resku
Zarzyka Alicja
Szkoła Podstawowa
im. Ireny Sendlerowej
w StarogardzieWachnik Gabriela
Szkoła Podstawowa
im. Ireny Sendlerowej
w StarogardzieOściłowski Mikołaj
Szkoła Podstawowa
im. K.I. Gałczyńskiego
w WęgorzynieWielgus Agata
Szkoła Podstawowa
im. K.I. Gałczyńskiego
w WęgorzynieKONKURS MATEMATYCZNY 21 listopada 2017 r. godz. 1400
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
Nazwa szkoły
Wierudzka Julia
Szkoła Podstawowa nr 2
im. Mikołaja Kopernika
w ŁobzieZielińska Dominika
Nowicki Dominik
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Adama Mickiewicza
w Łobzie
Skoniecka Magdalena
Walczykiewicz Zofia
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego
w Zespole Szkół w Resku
Kubacka Wiktoria
Szkoła Podstawowa im. II Łużyckiej Dywizji Artylerii L.W.P. w Runowie Pomorskim
Zarzyka Alicja
Szkoła Podstawowa
im. Ireny Sendlerowej
w StarogardzieBorowiec Damian
Wielgus Agata
Szkoła Podstawowa
im. K.I. Gałczyńskiego
w WęgorzynieCzachor Norbert
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 22 listopada 2017 r. godz. 1400
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
Nazwa szkoły
Żuk Paweł
Szkoła Podstawowa nr 1
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Łobzie
Wierudzki Oliwer
Bogdanowicz Alicja
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Adama Mickiewicza
w ŁobzieSkoniecka Magdalena
Znamierowska Karen
Szkoła Podstawowa
im. Kornela Makuszyńskiego
w Radowie MałymMisiejuk Jakub
Kopka Adrian
Szkoła Podstawowa
im. mjr. Henryka Sucharskiego
w Zespole Szkół w Resku
Pyś Norbert
Kopacewicz Maciej
Szkoła Podstawowa
im. Ireny Sendlerowej
w StarogardzieLeszczyński Wojciech
Ociepa Tomasz
Szkoła Podstawowa
im. K.I. Gałczyńskiego
w WęgorzynieSideł Hanna
KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO 23 listopada 2017 r. godz. 1400
Lp.
Nazwisko i imię ucznia
Nazwa szkoły
Walczykiewicz Zofia
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego
w Zespole Szkół w Resku
Cała szkoła czyta dzieciom!
„Czytaj dziecku codziennie - 20 minut dziennie!” to hasło przewodnie ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W związku z tym, że od września do naszej szkoły uczęszczają uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej, postanowiliśmy również wziąć udział w tej szczytnej akcji.
Na pierwsze spotkanie do pierwszoklasistów, które miało miejsce 20 października br., został zaproszony dyrektor szkoły, Mirosław Łowkiet.
Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały fragmentu utworu pt. ”Przygody kota Filemona.Rok pełen psot”. W pierwszym rozdziale książki pt. „Kiedy liście opadają” uczniowie, oprócz wesołych przygód małego kotka, mieli okazję przypomnieć sobie i utrwalić , jakie zmiany w przyrodzie towarzyszą obecnej porze roku – jesieni. Po prelekcji dzieci z wielkim zapałem odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Swoje wrażenia i emocje przeniosły na kartki z bloku. Efektem ich inwencji twórczej jest niezwykła galeria prac, która stała się ozdobą sali lekcyjnej.
Spotkania z dziećmi w ramach kampanii będą miały charakter cykliczny.
Głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim kształtowanie u dzieci nawyku czytania, uczenia myślenia, rozwijania języka, pamięci i wyobraźni, a przez to, ułatwienie nauki w szkole. Celem nadrzędnym jaki prześwieca podjętym działaniom jest integracja najmłodszych podopiecznych naszej placówki ze społecznością szkolną. Dlatego na kolejnych spotkaniach z książką będą poznawać nauczycieli, z którymi spotkają się na kolejnym etapie kształcenia.
Na kolejne spotkania z książką zapraszamy również wszystkich chętnych rodziców. Harmonogram spotkań zostanie podany na stronie szkoły w późniejszym terminie.
Koordynator akcji
Beata CHŁOPIK
Sportowe sukcesy w październiku...
ZŁOTA SZTAFETA!
I miejsce w Mistrzostwach Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych dla SP nr 3 w Łobzie. Złote medale zdobyły: Wiktoria Lewandowska, Julia Wojsz, Martyna Wilk, Magda Rosińska, Natalia Cichosz, Magda Teis, Alicja Staniszewska, Alicja Pieróg, Kornelia Pawlak, Agata Pieróg oraz Klaudia Tyrańska i Olga Poszytek. Opiekun zespołu Mariusz Poniewiera. Brawo dziewczyny!!!
SUKCESY TENISISTÓW STOŁOWYCH
Sukcesem zakończył się występ uczniów naszej szkoły w Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym. Drużyna chłopców w składzie Kamil Kargul i Oskar Kargul zajęła I miejsce i wywalczyła awans do zawodów regionalnych.
Zespół dziewcząt w składzie Natalia Cichosz i Katarzyna Dąbro uplasował sie na trzecim miejscu.
MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA DLA DZIEWCZĄT Z SP 3 ŁOBEZ
19 października w słoneczne przedpołudnie, tradycyjnie w Tychowie, odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Powiat łobeski w rocznikach 2002 - 2004 reprezentowały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Adama Mickiewicza w Łobzie ( dawne Gimnazjum ), które dwa tygodnie wcześniej na zawodach w Resku w bezdyskusyjny sposób zwyciężyły w Mistrzostwach Powiatu. Już ten start pokazał, że nasze zawodniczki mogą sie włączyć do walki o czołowe lokaty. Występ w Tychowie przeszedł jednak nasze najśmielsze oczekiwania. Dziewczyny z SP nr 3 w Łobzie pobiegły rewelacyjnie. Pokonywały trasę crossu jak natchnione i bezapelacyjnie zajęły pierwsze miejsce, zdobywając tytuł Mistrzyń Województwa. Złote medalistki objęły prowadzenie już na pierwszej zmianie i systematycznie powiększały przewagę nad resztą stawki. Pokonały trasę biegu ( 10 x 800 metrów) w czasie 31minut i 5 sekund wyprzedając drugą drużynę, SP 5 Goleniów, aż o 51 sekund, czyli o około 300 metrów. Wyższość naszego zespołu musiało uznać 18 szkół z całego województwa. W zeszłym roku po zajęciu czwartego miejsca dziewczęta obiecały że następnym razem wskoczą na podium - słowa dotrzymały. Zwyciężczynie zapewniły sobie udział w Mistrzostwach Polski, które odbędą się wiosną.
Oto skład mistrzowskiej drużyny: Wiktoria Lewandowska, Julia Wojsz, Martyna Wilk, Magdalena Teis, Natalia Cichosz, Magdalena Rosińska, Alicja Staniszewska, Alicja Pieróg, Kornelia Pawlak i Agata Pieróg oraz rezerwowe Klaudia Tyrańska i Olga Poszytek. Opiekunem zespołu był Mariusz Poniewiera. Większość złotych medalistek trenuje lekką atletykę w klubach Olimp i Trucht pod okiem Kazimierza Mikula oraz Elżbiety Romej. To także ich sukces! Zawodniczkom i trenerom gratulujemy!!!
mp
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Wszystkie