„Każde pokolenie ma własny czas,Każde pokolenie chce zmienić świat,Każde pokolenie odejdzie w cień,A nasze – nie…”
28 listopada 2019 r. o godz. 17:00 w Łobeskim Domu Kultury przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza, zaproszeni rodzice, goście oraz mieszkańcy Łobza wzięli udział w wieczornicy pod hasłem „Każde pokolenie ma swój czas…”.
Spotkanie było niezwykłe, a to za sprawą rodziców i ich dzieci, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przebieg uroczystości, śpiewając, recytując i czytając wybrane teksty ukazujące różnice i podobieństwa między pokoleniami. Scenariusz przygotowały panie: Joanna Marek i Agnieszka Kopryna, o oprawę muzyczną zadbali państwo Grzegorz i Dorota Stefanowscy, a dekorację opracowała pani Ewa Makarewicz.
Akademię rozpoczęła absolwentka naszej szkoły – Daria Knobloch, która zagrała dwa utwory na akordeonie. Następnie prowadzący – Hanna Poniewiera (VII a) i Mateusz Ceholnyk (VII a) zabrali zgromadzonych w niezwykły świat dzieci i dorosłych, świat, w którym przeplatają się marzenia, relacje i wartości obu stron. Narrację wzbogaciły utwory muzyczne śpiewane przez solistki: Maję Mazur (VII a), Dominikę Siwińską (VIII a), Paulinę Karpińską (VIII d) i Hannę Siwiecką (VII d). Całość dopełniły występy uczniów i ich rodziców. Mogliśmy usłyszeć Martynę Różańską (VII a) i jej tatę Pawła, którzy w prezentowanym liryku próbowali zdefiniowa
szczęście, następnie Aleksandrę Kotwicką (VII a) i jej mamę Agnieszkę w gorzkim, lirycznym monologu na temat przedstawicieli XX wieku, Michalinę Gronowicz (I a) z mamą Aleksandrą w utworach pełnych wyznań i wzruszenia, Michała Rokosza (VIII a) z tatą Markiem w ironicznym wierszu ukazującym różnice między kobietami a mężczyznami i w końcu, Zuzannę Płowczyk (VII a) z mamą Eweliną w utworze stanowiącym podsumowanie rozważań na temat wielobarwności pokoleniowej. Z kolei Hanna Rzepkowska, Paweł Andryszak i Natalia Kubacka – uczniowie z klas I-III, odczytali swoje refleksje dotyczące tego, jak wygląda świat dziadków i rodziców w zestawieniu z ich własnym – dziecięcym. Dodatkowym punktem spotkania był taniec, najpierw krakowiak w wykonaniu uczniów klasy I a przygotowanych przez panią Edytę Wilk, a następnie jive, który zatańczyli dla zgromadzonych uczniowie klasy VII a – Stanisław Musiałowski i Mikołaj Posłuszny ze swoimi partnerkami. Momentem niezwykle wzruszającym było wykonanie piosenki Czesława Niemena pt. „Sen o Warszawie” przez Maję Mazur przy akompaniamencie Aleksandry Kotwickiej (pianino) i jej taty – Grzegorza (gitara).
Wieczornicę podsumowała swoim występem Dominika Siwińska, prezentując zgromadzonym piosenkę pt. „Pokolenie”, po czym organizatorki oraz pan dyrektor wręczyli podziękowania i słodkie upominki zaangażowanym rodzicom i ich dzieciom.
W części nieoficjalnej spotkania mogliśmy usłyszeć, że tego typu przedsięwzięcia powinny być organizowane częściej. Była refleksja, wiele ciepłych słów, a także prośba o kontynuowanie akcji w kolejnym roku, co możemy już dzisiaj obiecać.
Dziękuję wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za zaangażowanie w organizację tegorocznej wieczornicy. Myślę, że wielu jej uczestników uświadomiło sobie, że kolejne pokolenia różni wiele, ale właśnie w tej odmienności tkwi wielka siła, bo przecież „Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat…”.
Joanna Marek