Czym jest dla nas zdrowie? Według definicji przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia- WHO (World Health Organization) zdrowie- to nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności, ale stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Obejmuje ono wszystkie sfery człowieka i wpływa na poprawne funkcjonowanie wśród innych ludzi.
W obliczu wydarzeń z ostatnich miesięcy i lat- pandemii, zanieczyszczonej planety, nasilających się chorób, takich jak rak, astma, choroby serca, w Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie.
Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 jest :Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.
Miliony zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. To kryzys klimatyczny, który jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny. Ludzie oddychają niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, i trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.
O zdrowiu pamiętamy również MY. Podczas zajęć realizowane były tematy dotyczące zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i profilaktyki chorób. Braliśmy udział
w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Odżywiania- prezentując wytwory swojej pracy na szkolnej wystawie. Przeprowadzono pogadanki o wpływie stanu środowiska (naszej planety) na zdrowie człowieka. Prelekcje uświadomiły naszym uczniom, że nie tylko planeta wpływa na nasze zdrowie, ale również my przyczyniamy się do jej degradacji. To działalność człowieka bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska, tj. produkcja przemysłowa (gaz, pyły, odpady poprodukcyjne, hałas), zanieczyszczenia komunalne (ścieki, śmieci, wysypiska), transport i motoryzacja (spaliny, hałas), rolnictwo (pestycydy), wylesiane, czy degradacja gleb.
Nie jest możliwe, aby oddzielić człowieka od środowiska, w ten sposób zatacza się koło zależności. Musimy o tym pamiętać dla dobra naszego zdrowia!
Poniżej prezentujemy prace uczniów „Nasze zdrowie na Naszej Planecie”.
Elżbieta Wójcicka
Monika Jazłowiec