29 września bieżącego roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powołano do życia w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do daty urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci.
Wszyscy doskonale wiedzą, że czytanie niesie ze sobą wiele korzyści. O tym w minioną środę próbowali przekonać nas uczniowie klas VII i VIII, tworząc w trakcie lekcji języka polskiego tzw. chmury wyrazowe. Z kolei klasy: IV a z polonistką – p. Joanną Marek i IV b z nauczycielem języka polskiego – p. Markiem Rokoszem, postanowiły przeczytać na głos, z podziałem na role, tekst Wiery Badalskiej pt. „Przepraszam, smoku”. Najpierw uczniowie czytali fragmenty indywidualnie, a następnie część klasy wcieliła się w rolę narratora, inni byli rycerzami, a jeszcze inni – smokami. Czwartoklasiści podeszli do wyzwania z wielkim zaangażowaniem i ogromnym zapałem, za co im serdecznie dziękuję. Wisienką na torcie była aktywność piątoklasistów (V a), którzy tego dnia przynieśli swoje ulubione pozycje książkowe i czytali wybrany przez siebie fragment. Nie zabrakło książek przygodowych, fantasy, historycznych, a nawet biograficznych. Okazało się, że oprócz lektur szkolnych, nasi milusińscy mają zapał do czytania literatury pięknej o różnorodnej tematyce.
Miejmy nadzieję, że młodzi czytelnicy staną się inspiracją dla wielu dorosłych, którzy w pogoni za codziennością zapominają o tym, że czytanie „inspiruje, poszerza wyobraźnię i wpływa na lepsze samopoczucie” (wypowiedzi z chmur wyrazowych naszych uczniów).
Z czytelniczym pozdrowieniem!
Joanna Marek