• Kampania Komisji Europejskiej na rzecz szczepień (#UnitedInProtection)

        •    

          Trwa kampania Komisji Europejskiej na rzecz Szczepień United In Protection (#UnitedInProtection), która ma na celu zwiększenie zaufania przez podniesienie świadomości korzyści płynących ze szczepień, obejmując cztery główne aspekty szczepień, pod hasłem Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały:

          1. Podejście do szczepień przez całe życie: skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym rodziców, opiekunów, nauczycieli itp.
          2. Zmniejszenie barków w szczepieniach COVID-19: skierowane do osób powyżej 60 roku życia, osób z problemami zdrowotnymi, pracowników służby zdrowia, kobiet w ciąży.
          3. Zwiększenie ochrony przed grypą sezonową: skierowane do osób powyżej 60 roku życia, osób z problemami zdrowotnymi, pracowników służby zdrowia, kobiet w ciąży.
          4. Skoncentrowanie się na szczepieniach przeciwko HPV: skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków, studentów, rodziców, nauczycieli.

          Strona internetowa kampanii jest dostępna i przetłumaczona na wszystkie języki krajów Unii Europejskiej (UE), wraz z przetłumaczonymi zestawami narzędzi (na stronie kampanii dostępne są liczne plakaty i materiały gotowe do umieszczenia w mediach społecznościowych - #UnitedInProtection Toolkit): https://vaccination-protection.ec.europa.eu/index_pl.

          Komisja Europejska rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych, a wkrótce rozpocznie bezpłatne rozpowszechnianie na YOUTUBE i LinkedIn. KE reklamuje się również na stronach internetowych i w aplikacjach w krajach UE.

          Ponadto pod adresem: https://vaccination-info.eu/pl dostępny jest również w języku polskim Europejski Portal o Szczepieniach.

          Głównym przeznaczeniem strony jest dostarczenie dokładnych, obiektywnych i aktualnych danych na temat szczepionek. Zawiera ona również opis mechanizmów stosowanych w UE, które zapewniają, że dostępne szczepionki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności.

          Strona internetowa została opracowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską – a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) – oraz Europejską Agencją Leków (EMA).

          Treść strony tworzą eksperci w dziedzinie komunikacji i nauki, współpracujący ze wskazanymi organizacjami. Końcowa zawartość strony oraz wersje językowe konsultowano z przedstawicielami organizacji ds. zdrowia publicznego państw UE oraz EOG.

           

          Pismo przewodnie - Placówki Oświatowe  Pismo_przewodnie_-_Plac__lwki_oL__wiatowe(1).pdf

        • Napoje energetyczne używane przez dzieci i młodzież

        •  

           

          Czym są napoje energetyzujące?

          • W skład napojów energetyzujących wchodzą takie składniki, jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości. Ponadto, w zależności od producenta, ekstrakt z guarany, glukuronolakton czy wyciągi z ziół (np. żeń-szeń i miłorząb japoński).
          • Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, a zawartość cukrów prostych około 10 g/100 ml napoju. W Polsce zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi najczęściej 80 mg/250 ml, tauryny – w granicach 500–1000 mg/250 ml.

          Szkodliwy wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci

          • Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci.
          • Duża dawka cukrów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
          • Napoje energetyczne zawierają dużą ilość węglowodanów, co wpływa niekorzystnie na stan szkliwa zębów. Dodatkowo badania przeprowadzone przez Cavalcanti i wsp. na 9 przebadanych napojów energetycznych pod kątem oceny pH kwasowości, pokazują, że wszystkie 9 przebadanych napojów energetyzujących charakteryzuje się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów nieredukujących prowadzi do erozji szkliwa, czyli utraty tkanek twardych zęba.
          • Duża zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Według WHO nadmierne spożycie kofeiny może wiązać się także z zaburzeniami umysłowymi i zaburzeniami w zachowaniu.,
          • Krótkotrwały „zastrzyk energii” w postaci napoju energetyzującego nie może być obojętny dla organizmu człowieka. Otóż po przypływie energii może pojawić się nagłe osłabienie, senność, znużenie i apatia.
          • Kolejnym minusem spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym. Otóż badania amerykańskie pokazały, że aż 73% młodzieży (12-18lat) spożywa co najmniej 100mg kofeiny codziennie. U tych dzieci odnotowano spadek aktywności na zajęciach, co przełożyło się na negatywne wyniki w nauce oraz zaburzenia nastroju. Reasumując napój energetyzujący, który z założenia miał dać siłę do nauki przyniósł zupełnie odwrotny efekt. Dlatego też warto podkreślić jeszcze raz, że napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie do spożycia przez osoby dorosłe. Kanadyjscy naukowcy wyliczyli dzienną zalecaną dawkę kofeiny dla dzieci w przedziale od 6 do 12 roku życia, adekwatnie dla dzieci młodszych około 45mg do maksymalnie 85mg dziennie dla dzieci starszych.
          • Napoje energetyzujące to źródło sztucznych dodatków, począwszy od błękitu brylanowego, a skończywszy na benzoesanie sodu. Sztuczne dodatki nie są korzystne dla zdrowia człowieka, mogą powodować mdłości, wymioty, bóle brzucha, a częste ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądka.
          • Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest spożywanie napojów energetycznych w celu zaspokojenia pragnienia. Warto zaznaczyć, że napoje te nie nawadniają organizmu i nie powinno się ich spożywać w takim celu

          Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.

          Oprócz wspomnianych zdarzeń sercowych często odnotowuje się także incydenty neurologiczne, związane ze spożywaniem energetyków. Ryzyko niebezpiecznych powikłań związanych ze spożywaniem energetyków rośnie w połączeniu tego rodzaju napojów z alkoholem, narkotykami, konopiami indyjskimi, tytoniem czy farmaceutykami.

          Przykładem takich incydentów są problemy psychiczne, które często występują po połączeniu tych napojów właśnie z alkoholem.

           

          Źródła:

          1. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci/
          2. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/
          3. https://biotechnologia.pl/farmacja/jak-bardzo-szkodliwe-dla-zdrowia-sa-napoje-energetyzujace,21300  
          4. https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/napoje-energetyzujace-co-to-takiego/

           

          List_intencyjny_-_placowki_oswiatowo-wychowawcze.pdf

        • Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łobzie

        • UWAGA!!!   WSZAWICA

          WSZAWICA_-_BROSZURA.pdf

           

          GRYPA

          O chorobie

          Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy.

          Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią.
          Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych,
          w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

          Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej,
          złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie
          do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

           

          • Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa.
          • Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań,
            osoby w grupach ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć.
          • Co sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie,
            na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej.
          • Szczepienia są zalecane osobom z grup ryzyka oraz grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem.

           

          W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście-kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy.

           



          ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
          18 listopada 2021

           

          Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 40-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat –zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień Bez Papierosa (obchodzony 31 maja).

          Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku –w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

          Choć ostrzeżenia „palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

          W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

           


          Pismo_przewodnie_-_szczepimy_sie.pdf

          informacje_dotyczace_akcji__SzczepimySie.pdf

          materiały edukacyjne

          ______________________________________________________________________

          Wytyczne_MEIN__MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkol_podstawowych-01.2021.pdf

          Dot. materiałów edukacyjnych - KORONAWIRUS

          Pismo_przewodnie_-_placowki.pdf

          1_Plakat_ogolny.pdf

          4_Plakat_kwarantanna.pdf

          8_Plakat_zasady_kwarantanny.pdf


           

          Dot. "Profilaktyki grypy"

          Pismo_przewodnie_-_placowki.pdf

          GRYPA_-_informacja.pdf


           

          Dot. "Światowego Dnia Rzucania Palenia"

          Pismo_przewodnie_-_placowki.pdf

          SWIATOWY_DZIEN_RZUCANIA_PALENIA_2020R..pdf